שלחו לנו
וואטסאפ

מניעת התעמרות בעבודה - ייצוג וטיפול

להתעמרות בעובד במקום העבודה יש השלכות משפטיות וכלכליות כמו גם השלכות על מיתוג מעסיק, שחשוב שבעלי עסקים ומנהלי משאבי אנוש יכירו וידעו כיצד להתמודד איתם.

Picture of עו"ד חן טלמור
עו"ד חן טלמור

עו"ד דיני עבודה ▪️ ייצוג מעסיקים ▪️ שותף מייסד במשרד קטן ▪️ בר-טל ▪️ טלמור

התעמרות בעובד במקום העבודה

מניעת התעמרות בעבודה - תוכן עניינים

התעמרות בעבודה היא אחת הבעיות המרכזיות כיום בשוק העבודה. היא נמצאת בכל סוגי הארגונים – קטנים כגדולים, היא משפיעה על כל המגזרים – ציבורים, פרטיים, אך גם חילוניים דתיים וערביים. והיא מתרחשת במקצועות שנחשבים יוקרתיים כמו באקדמיה, בהייטק, במוסדות בריאות, ובתעשיות יוקרה, כמו גם במקצועות שמשלמים שכר מינימום או אפילו מפעילים מתנדבים.

לרוב כל מה שנדרש הוא מנהל אחד שלא יודע לנהל, ומערכת שמאפשרת לו להתנהל כרצונו.
עם זאת חשוב לדייק ולומר כי באחוז מסויים של המקרים מקורה ההתעמרות בעובד מתבצעת על ידי קולגה, ספק או לקוח מרכזי של החברה. 

התעמרות בעבודה

התעמרות בעבודה וחווית העובד

התעמרות בעבודה משפיעה באופן משמעותי על חווית העובד: ההתעמרות יוצרת סביבת עבודה רעילה שבמסגרתה עובד בעל איכויות וכישורים שהיה עד כה רגיל להצליח בתחומו, מוצא את עצמו תחת מנהל שצועק עליו ומשפיל אותו בנוכחות הקולגות שלו. הוא נאלץ להתמודד עם משימות בלתי אפשרויות וטרטורים, וזוכה רק משובים שליליים, בעוד שהקרדיט על ההצלחות שלו הולך אל המנהל.

הקולגות נמנעים ממנו בין אם מרצון כדי שלא יצעקו גם עליהם או כיוון שקבלו הוראה מפורשת מהבוס, והבוס מסרב לקבוע איתו פגישות עבודה או לאפשר לו גישה לחומרים מקצועיים שחיוניים לביצוע העבודה שלו.

החוויות הקשות מתעצמות בתדירות ובעוצמות שלהן לאורך התקופה ומכניסות את העובד לתחושת חוסר אונים ומצוקה גדולה. כאשר הארגון לא מסוגל לזהות זאת, לעצור את התופעה ולספק סיוע לעובד זה רק עניין של זמן עד שהעובד יעזוב או יפוטר.

ההשלכות עבור הארגון

איבוד ימי עבודה והכנסות – על פי המחקרים, בעקבות התעמרויות בעבודה המשק מפסיד 2 מיליון ימי עבודה בשנה בהיקף של לפחות 1.5 מיליארד ₪. ההיקפים האמיתיים כנראה גבוהים יותר, כי כאשר עובדים שסובלים מהתעמרות מגיעים לעבודה הם מתקשים לתפקד, התפוקות שלהם נמוכות והמשימות שניתנות להם לא מנצלות את היכולות שלהם ולרוב בלתי אפשרויות לביצוע. אל אלו מתווספות בעיות בריאותיות ונפשיות שמקשות על העובד לתפקד.

עזיבת עובדים איכותיים – על פי הסטטיסטיקות, מחצית מהעובדים שחוו התעמרות יעזבו או יפוטרו בעקבות ההתעמרות, אבל הם לא היחידים. הדרך שבה הארגון יתמודד עם הבעיה ועם התלונה (במקרה שהוגשה), תשפיע על עמדתם של עובדים בנוגע לחברה. התנהלות מזלזלת וקבירת התלונה מבלי לטפל בה תשלח לעובדים את המסר שאין מי שבודק ומגן ומחר הם יהיו אלו שעל המוקד.

פגיעה בשביעות הרצון של העובדים – יש כמה דרכים למדוד בהן את שביעות הרצון של העובדים, אחת מהן היא הנאמנות לארגון והרצון להשאר בו. על פי מחקר אמריקאי, 30% מהעובדים מהיו עדים להתעמרות שלא טופלה כיאות עוזבים את הארגון לאחר התקרית.  

המחקר מצא גם כי בעוד שמחלקת משאבי אנוש היא הכתובת לבעיות רבות בארגון לרבות הטרדות ממנהלים. אם העובדים מרגישים שהנושא לא נחקר ולא נפתר, הסיכוי לפניות עתידיות בנושא יורד ל-19% בלבד. כאשר העובדים מרגישים שמתייחסים לבעיותיהם, יש להם מוטיבציה רבה יותר לפנות למחלקת משאבי אנוש והשיעורים עולים ל-65%.

פגיעה במוניטין הארגוני – ארגון שהעובדים בו מתחלפים בתדירות גבוהה, שהכוכבים שמגיעים אליו אינם ממשיכים במסלולים הצפויים אלא פורשים מהתחום או מורידים פרופיל, ושמתרוצצות שמועות לגבי אווירת העבודה בו יתקשה לגייס עובדים טובים ואיכותיים, גם אם הוא משקיע מאמצים רבים במיתוג המעסיק שלו.

פגיעה במיתוג המעסיק – אם התפרסמו כתבות או פוסטים ברשתות חברתיות, או הוגשו תביעות התעמרות בעבודה, האתגרים איתם הארגון יצטרך להתמודד בתחום מיתוג מעסיק יהיו אף קשים יותר. במקרה כזה לא מספיק לטפל במנהל המתעמר, אלא נדרש טיפול מעמיק בסביבת העבודה שאפשרה לו לצמוח.

כדאי לדעת: 

החוק למניעת התעמרות בעבודה לא עבר את שלב החקיקה, אבל בתי הדין לעבודה מבססים את הפסיקות השונות על בסיסו ועל חוקים נוספים שנועדו לשמור על זכויותיהם של עובדים בנושאי זכויות נשים בעבודה, מניעת אפליה, שעות עבודה ומנוחה, חופש ההתארגנות ועוד. 

זיהוי מניעה וטיפול במקרי התעמרות בארגון

כאשר ארגון מראה למועמדים ולעובדים כי התרבות הארגונית שלו מתאפיינת באפס סובלנות כלפי התעמרות בעובדים, הטרדות מיניות או פגיעה בפרטיות העובדים; הוא מראה להם עד כמה הערך של סביבת עבודה בטוחה ונעימה לעובד משמעותי עבורם.

כיום, כאשר הסטטיסטיקות מנבאות שכל עובד שלישי יימצא את עצמו תחת בוס מתעמר במהלך הקריירה שלו, להבטחה הזו יש משקל רב בעיני העובדים ואת הכח למשוך אליכם את העובדים הטובים והמוכשרים ביותר בתחומם.

אנו מציעים ללקוחות משרדנו את קיט הליווי לזיהוי, מניעה וטיפול במקרי התעמרות בארגון, הכולל:

 • הדרכה / הרצאה למנהלי משאבי האנוש והמנהלים בארגון:
  בהדרכה תקבלו את הכלים לזיהוי ואבחון מקרים של התעמרות בארגון, היכרות עם הפסיקה בתחום ועם האחריות החלה על נושאי התפקידים בארגון, המלצות לפעולה ברמת המניעה והטיפול. צוות משרדנו מרצה בכנסי HR ובכנסים מקצועיים שונים בנושאים משפטיים רבים וביניהם גם על מניעת התעמרות בעבודה.

 • ניסוח תקנון מניעת התעמרויות
  הכולל את ההגדרות החוקיות ואת ההתאמות המשקפות את ערכי הארגון, כמו כן מומלץ לכלול בתקנון את מדיניות הארגון במקרה שבו נעשות הפרות קלות המעידות על התעמרות בשלביה הראשונים.

 • גיבוש קוד אתי לעבודה מהבית
  בארגונים רבים קיים מודל עבודה היברידי, שיחד עם הגמישות בעבודה מהבית יוצר גם פתח למצבים פחות נעימים, להטרדות ולהתעמרות. משרדנו מסייע לצוות משאבי האנוש בארגון לגבש את הקוד האתי בעבודה מהבית או בכל סיטואציה נדרשת, על מנת להבהיר לעובדים ולמנהלים מה הגבולות, מה מצופה מהם בסיטואציה ומה נחשב לא ראוי.

 • סיוע בהכשרת האחראי על תלונות על התעמרויות בעבודה
  מינוי אחראי למניעת התעמרויות בעבודה מראה את מחוייבות הארגון לנושא ומסייע ליצירת אקלים ארגוני חיובי יותר. משרדנו ייסע להכשיר את האחראי ולהעביר לו את הידע הנדרש. יעזור לבנות שאלון אבחון שיאפשר לשקף את מצבו של העובד, ייספק מידע על מצבו ויאפשר לארגון לספק לעובד שנפגע את המעטפת הנדרשת. ויבנה ביחד עם הממונה את תהליכי הגשת התלונה, הבירור, הדיווח והסקת המסקנות כך שיהיו שקופים וברורים.

 • ליווי משפטי מניעתי וטיפול בתביעות
  אם מקרה של התעמרות בעובד מצריך ייעוץ משפטי או התפתח לכדי תביעה, אין מדובר בעניין של מה בכך: בפסיקות בתחום נקבעו פיצויים בשווי של מאות אלפי שקלים לעובדים בגין התעמרות בעבודה. אם הוגשה או עתידה להתגבש נגדכם תביעה, אתם צריכים ייעוץ משפטי מקצועי לצדכם. שותף בכיר במשרד קטן בר-טל טלמור ילווה אתכם בתהליך זה וייעץ לכם. למשרדנו ניסיון רב בייצוג עובדים ומעסיקים ואנו מודעים לחשיבותה של הדיסקרטיות בתיקים אלו.

פתרונות למניעת התעמרות בעבודה שמותאמים לצרכיך

משרד קטן בר-טל טלמור נבחר על ידי מדריכי הדירוג הנחשבים בישראל Duns100 ו-BDICode כמשרד מוביל בתחום דיני עבודה.
נשמח לשוחח איתך ולהציע לך פתרונות למניעת התעמרות בעבודה המתאימים לצרכי הארגון שלך.

איך נוח לך להתייעץ איתנו?

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך בנושא הזה:

דיני עבודה צד מעסיק - מדריכים למנהלי HR ומשאבי אנוש

צד מעסיק

על המעסיק חלה חקיקה נרחבת בתחום דיני עבודה, המלווה בפסיקה המתעדכנת באופן תדיר. משרד קטן בר-טל טלמור מציע הדרכות וייעוץ למעסיקים, לחברות כח אדם ולארגונים

הגנת הפרטיות, מעקבים אחרי עובדים ו

הגנת הפרטיות ומעקב אחר עובדים

בשנים האחרונות מתרבים אמצעי המעקב המשפיעים על פרטיות עובדים במקום העבודה ובעבודה מהבית. בעוד שלמעסיק יש זכות לעקוב אחר פעילותו של העובד, ישנם שיקולים של הגנת הפרטיות שחובה להתייחס אליהם בבחירת אמצעי מעקב על עובדים. כדאי גם לדעת כי חוק הגנת הפרטיות מאפשר לעובדים לתבוע פיצוי על פגיעה בפרטיות בגובה עשרות אלפי שקלים, ללא הוכחת נזק.

ליצירת קשר איתנו:

דילוג לתוכן