שלחו לנו
וואטסאפ

שלבי הליך מימוש משכנתא על ידי הבנק

הליך מימוש משכנתא על ידי הבנק כולל 6 שלבים. חשוב להבין מה קורה בכל שלב ולדעת כי בכל אחד מהם ניתן להתייעץ עם עו"ד תביעות מול בנקים, על מנת שינהל עבורכם משא ומתן וישפר את התנאים. 

Picture of עו"ד שעיה קטן

עו"ד שעיה קטן

עורך דין בנקים ▪️ מומחה לדיני בנקאות ותביעות נגד בנקים ▪️ שותף מייסד במשרד עורכי דין קטן, בר-טל, טלמור

שלבי הליך מימוש - עו"ד תביעות נגד בנקים משכנתא

הליך מימוש משכנתא על ידי הבנק הוא תהליך מובנה הכולל 6 שלבים מרכזיים:

1. פיגור במשכנתא: הלווה מפגר בתשלומי המשכנתא ולא משלם אותם במועדם, במלואם או כלל אינו משלם אותם במשך 6 תשלומים רצופים. אם במהלך התקופה הלווה לא נמצא בתקשורת עם הבנק ולא מעדכן את הבנק בנוגע לקושי בתשלום או מגיע איתם להסדרים חדשים המתאימים ליכולת התשלום הנוכחית שלו, לאחר שיסתיימו ששת החודשים הוא יקבל התראה מהבנק.

2. מכתב התראה מהבנק: לאחר שנצבר פיגור של 7 תשלומי משכנתא, מבלי שהבנק עודכן על שינוי צפוי ביכולת התשלום של הלווה, הבנק ישלח מכתב התראה על כוונתו לממש את המשכנתא במידה שלא ישולם החוב.

קראו עוד: באילו נסיבות נוספות הבנק יבצע מימוש משכנתא? 

3. מימוש משכנתא בהוצאה לפועל: 21 ימים לאחר שליחת מכתב ההתראה הבנק יגיש את המשכנתא למימוש בהוצאה לפועל. ללווה תשלח אזהרה המורה לו לסלק את חוב הפיגורים תוך 20 ימים על ידי הסדרת החוב בתשלומים או מכירת הדירה. אם לא יעשה זאת, הבנק יוכל לממש את זכותו ולמנות כונס נכסים לנכס.

4. מינוי כונס נכסים: כונס הנכסים ישלח הודעה על המינוי ויבקש את שיתוף הפעולה של בעלי הנכס. אם בעלי הנכס יסרבו לשתף פעולה, הכונס ידרוש את פינויים בכח תוך חודש וחצי ממתן הצו. לפני הפינוי מהנכס תבדק זכותה של המשפחה לדיור חלוף בשווי של 18 חודשים, זכות התלויה בקיומם של נכסים אחרים בבעלות המשפחה. ליווי עו"ד הוא חובה לפני מינוי כונס נכסים או דיור חלוף. הוא יכול להשפיע על הליך הפינוי, את שיעור דיור החלוף, ועל זמן ההתארגנות.

5. העמדת הנכס לכינוס: כונס הנכסים יביא חוות דעת שמאי המעריכה את שוויו של הנכס לקראת מכירתו. בעוד שבעלי הנכס יכולים להציג חוות דעת שמאי מטעמם, לרוב מדובר במעשה שאין לו ערך אמיתי. הכונס יפרסם הודעה אודות הנכס ויאפשר לציבור להציע הצעות לרכישתו. לחייב יש זכות להגיב להצעות המגיבים. שיתוף הפעולה יכול לשמש את עורך הדין שלכם במכירת הדירה לחסכון במס שבח ולצורך משא ומתן עתידי מול הבנק.

6. סגירת החוב מול הבנק: לאורך תקופת הליך מימוש המשכנתא על ידי הבנק והוצאה לפועל, החוב של בעל המשכנתא ממשיך לגדול ומחויב בריבית פיגורים. בשלב סגירת החשבון מול הבנק, עורך הדין שלכם יכול לנהל משא ומתן מול הבנק ולהביא לחסכון של ריבית הפיגורים ולהוצאות, שיכול להסתכם לכדי סכום משמעותי.

ייצוג בהליך מימוש משכנתא במשרד קטן, בר-טל טלמור

התמודדות עם הליך מימוש משכנתא יכולה להכניס אתכם לסחרור שבסופו אתם עלולים לאבד את דירת המגורים שלכם. אתם מתמודדים מול מערכת בנקאית מנוסה ומשומנת ואתם צריכים לצידכם עו"ד שמכיר את המערכת ויודע כיצד לפעול ולשפר את התנאים שלכם למולה.

משרד קטן, בר-טל, טלמור הוא משרד מוביל בתחום הייצוג מול בנקים. לראש חטיבת הבנקאות במשרד, עו"ד שעיה קטן, ניסיון של למעלה מ-30 שנים בתחום, הכולל ייעוץ למרבית הבנקים ורשויות המס בישראל.

משרדנו יסייע לכם להבין את המצב שבו את עומדים, יעניק לכם את הייעוץ המקיף והמדויק ביותר למצבכם וילווה אתכם בכל שלבי התהליך, במטרה לחסוך לכם עלויות ולנסות להציל את הנכס שלכם ככל שיתאפשר.

איך נוח לך להתייעץ איתנו?

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך בנושא הזה:

דיני בנקאות

למשרדנו ניסיון של למעלה מ- 30 שנה בתחום הבנקאות וכן ידע והיכרות עם דרכי הפעולה והרגולציה מול המערכת הבנקאית, בתי המשפט וההוצאה לפועל. התדיינות משפטית

מימוש משכנתא

באילו מקרים הבנק יתחיל הליך מימוש משכנתא, מה כדאי לעשות במקרה של פיגור בתשלומי המשכנתא וממה כדאי להמנע?

ליצירת קשר איתנו:

דילוג לתוכן