שלחו לנו
וואטסאפ

עתירות מנהליות בנושאי אלרגיות

אנו המשרד המוביל בישראל בייצוג הסובלים מאלרגיה למזון. המשרד מייצג ומלווה משפטית את עמותת יה"ל (העמותה לאלרגיות מזון) והוביל מהלכים משפטיים שונים שהביאו לפסיקות תקדימיות בנושא. המשרד מוביל ומקדם שורה של הליכי חקיקה ותקנות שישפרו את מצבם של הסובלים מאלרגיה למזון בישראל.

Picture of עו"ד גלעד בר-טל

עו"ד גלעד בר-טל

עורך דין מנהלי ▪️ הגשת עתירות מנהליות ובג"צ ▪️ שותף מייסד במשרד עורכי דין קטן, בר-טל, טלמור

משרדנו מלווה את עמותת יה"ל – העמותה לאלרגיות מזון. פעילותו של עו"ד גלעד יצחק בר-טל בתחום האלרגיות הביאה לניסוח יוזמות חקיקה לשילוב בטוח יותר של ילדים עם אלרגיות במערכת החינוך, להגברת המודעות התקשורתית לפעילות העמותה, ולייצוגה בפלטפורמות שונות – בערכאות משפטיות, בוועדות הכנסת, בכנסים, ברשויות מקומיות ועוד.

משרדנו מעניק מטרייה משפטית מלאה למשפחות בהם ילד הסובל מאלרגיה, לרבות ייצוג בועדות רפואיות וועדות ערר של הביטוח הלאומי, הכרה וקבלה של זכויות מאת הרשויות, ומניעת אפלייה על רקע האלרגיה.

עמותת יהל - העמותה לאלרגיות מזון

הנה סקירה של חלק מהפעילות המשפטית של משרדנו בתחום זה:

עתירות בנושא אלרגיות - ניווט מהיר

בג"ץ בנושאי אלרגיה:

בג"ץ 7812/18שילוב פעוטות בעלי אלרגיה למוצרי מזון במעונות יום מפוקחים

במסגרת בג"צ זה טען משרדנו כי פעוטות אלרגיים מודרים ממעונות היום המפוקחים, וכי קיימת הפליה בינם לבין פעוטות שאינם אלרגיים. המערכת מסרבלת את קבלתם של פעוטות אלרגיים, אינה מותאמת לצרכיהם ואינה מספקת סבסוד עבור סייעות שיוודאו שלא יחשפו למזון שמסכן את חייהם.

עמותת יה"ל הציעה תוכנית המייצרת סביבה בטוחה לפעוטות אלרגיים במסגרתה תמנע הכנסת אלרגנים למעונות בהם יש ילד הסובל מאלרגיה מסכנת חיים, והפרדת אזור ההאכלה מהאזורים האחרים בגן. זאת בנוסף להכשרת צוות המעון להקטנת הסיכונים ולמתן מענה למקרים של סיכון חיים.

כמו כן דרשה העמותה כי תופסק החתמת ההורים לילדים הסובלים מאלרגיה מסכנת חיים על טפסים ייחודיים, המבדילים את קבלתם ביחס לילדים אחרים. וכי הנהלים בנושא יהפכו להנחיות מנהליות בעלות וקף מחייב. בפסק הדין שהוציא בבג"צ זה, כב' השופט סולדברג קבל את דרישות העותרת.

בג"ץ 4452/21הקצאת סייעות לתלמידים עם אלרגיה מסכנת חיים לקשיו או לפיסטוק

משרדנו עתר בשם עמותת יה"ל כנגד משרד החינוך, משרד הבריאות וממלשת ישראל, בבקשה להקצאת סייעות ל-158 תלמידים בעלי אלרגיה מסכנת חיים לקשיו או לפיסטוק. לצד מציאת פתרון ספיציפי בדמות סייעת לתלמידים אלו, בקש משרדנו ליצור סביבה בטוחה עבו התלמידים ולהכשיר את צוות ההוראה לתת מענה למקרים של סכנת חיים.

במסגרת פסק הדין, כתבו כבוד השופטים עמית, מינץ ושטיין: "אין חולק על חשיבות הנושא שלפנינו, שעניינו בחיי הילדים פשוטו כמשמעו. חזקה על המשיבים כי כאשר יגבשו את חוזרי המנכ"ל או יעדכנו אותם, יבואו בדברים עם העותרת" (= עמותת יה"ל).

עתירות לבג"צ כנגד סירוב משרד החינוך וצה"ל ליציאתם לגדנ"ע של נערים עם אלרגיה למזון

משרדנו עתר פעמיים לבג"צ כנגד משרד החינוך, משרד הביטחון וצה"ל; בשל סירובם להוציא לגדנ"ע נערים בעלי אלרגיה למזון, בתואנה כי בסיסי הגדנ"ע מרוחקים ממרכזים רפואיים. הסירוב יוצר אפליה כלפי אותם בני נוער שכן שאר השכבה שלהם יוצאת לגדנ"ע, והוא אינו מוצדק שכן הם יוצאים לפעילויות, טיולים ומחנות במסגרות אחרות בהם הם משתתפים. בנוסף, קיימות מדיניות והנחיות של משרד הבריאות המחייבות את משרד החינוך להתאים ולהנגיש את הפעילויות אותן הוא מציע לכל התלמידים.

בית המשפט העליון הודיע למשרד הביטחון כי הוא מצפה ממנו לספק פתרון לבעיה זו. משרד הבטחון טען כי במסגרת עבודת המטה הוא שינה מדיניות וכי כיום ילדים עם סוכרת יכולים להשתתף בגדנ"ע, אך עבודת המטה לגבי שילובם של ילדים עם אלרגיות צפויה להגיע לסיומה בקרוב.

ניהול מאבקים משפטיים
לשמירת זכויותיהם של הסובלים מאלרגיות מסכנות חיים

הפיכת חוזר מנכ"ל משרד הבריאות לביטול הקצאת סייעות רפואיות לילדים בעלי אלרגיה מסכנת חיים למזון

כשבוע לפני הבחירות הכלליות במשק התפרסם חוזר מנכ"ל 9/2022 של משרד הבריאות בו הוחלט על ביטול התבחינים המאפשרים הקצאת סייעות רפואיות לילדים הסובלים מאלרגיה מסכנת חיים למזון, מבלי שנקבעו פתרונות אלטרנטיביים שיאפשרו שמירה על חייהם של הילדים האלרגיים. עם כניסת החוזר לתוקף הורים לילדים אלרגיים אבדו את היכולת להגיש בקשה לסייעת רפואית, כי לא הוגדרו תבחינים המאפשרים את קבלתן.

משרדנו המלווה את עמותת יה"ל (העמותה לאלרגיית מזון), הוציא מכתב בהול לפני פנייה לבג"ץ, הממוען אל מנכ"ל משרד הבריאות, מנכ"לית משרד החינוך והיועצת המשפטית לממשלה. במסגרת המכתב התרענו כי החלטה זו מסכנת את חייהם כ-6000 ילדים אלרגיים במוסדות החינוך. במכתב הפנינו את תשומת לב הנמענים לפסיקת בית המשפט העליון בבג"צ 4452/21 שקבעה הלכה שיפוטית לפיה עדכון או גיבוש חוזרי מנכ"ל יעשה לאחר שיח ודברים עם העמותה. 

המכתב יצר הדים תקשורתיים והדהד מסר לפיו על ידי ביטול הסייעות מדינת ישראל מפקירה את צוותי ההוראה ופוגעת הלכה למעשה בגננות. כתוצאה מהלחץ התקשורתי, תוך 17 שעות בלבד, מנכ"ל משרד הבריאות הודיע בכתב על ביטול השינויים ועל החזרת חוזר מנכ"ל הקודם לתוקף תוך הוספת התנצלות לציבור ההורים לילדים אלרגיים.

פעולות רגולטוריות שונות

  • פעולות רגולטריות מול חברות מזון בנושאי סימון מוצרים לאלרגנים והחזרת מוצרים (Recall) שנמצאו בהם חומרים מעוררי אלרגיה
  • ייעוץ משפטי אל מול משרדי הממשלה בנוגע ליוזמות חקיקה, חוזרי מנכ"ל וכו'.
  • ייצוג בועדות רפואיות וועדות ערר של הביטוח הלאומי
  • הכרה וקבלה של זכויות מאת הרשויות

ייעוץ משפטי מול משרד הבריאות והחינוך

לצד הייעוץ השוטף לעמותת יה"ל, אנו מעניקים ייעוץ וליווי משפטי גם למשפחות ולאנשים הסובלים מאלרגיות ומעוניינים להגיש תביעות בנושא.

המומחיות הייחודית שלנו בתביעות אל מול משרד החינוך ומשרד הבריאות והניסיון הרב שלנו בהתמודדות מולם מאפשרים לנו לקחת את הידע הרב שצברנו וליישם אותו גם עבור עמותות וארגונים נוספים המייצגים ילדים הסובלים מאפליה במערכת החינוך כתוצאה מבעיה בריאותית או לקות.

עתירה מנהלית בנושאי אלרגיה:

עתירה מנהלית להקצאת סייעת לילד אלרגי שלומד בחינוך מיוחד

ילדים אלרגיים הלומדים בחינוך המיוחד אינם זכאים לסייעות, משום שמדובר בכיתות קטנות וביחס גבוה יחסית של גננות לכל ילד. אבל לכל כלל יש חריג.

משרדנו הגיש עתירה מנהלית בבקשה לקבל סייעת עבור ילד שסובל מאלרגיות מרובות, ביניהן אלרגיות סביבתיות שונות אך נמצא על הרצף ואינו מתקשר עם הסביבה. הטענה שלנו היתה כי במקרה כזה אי אפשר להסתמך על זמינותם של הצוות, אלא נדרשת סייעת שתכיר את התגובות של הילד ותהיה זמינה עבורו במיידי כל הזמן. 

בית המשפט קבל את העתירה בחלקה – הוא אמנם לא אישר את הסייעת עבור הילד, אך חייב את הרשות המקומית להתערב ולפעול: כלי האוכל בגן הוחלפו בחדשים, הגן והחצר עברו ניקיונות תכופים, ומונתה אשת קשר בכירה ברשות שקשובה לאמו של הילד ומתווכת עניינים עם הגן. צוות הגן חוייב לעבור הדרכות מקיפות בעמותת יה"ל ונתלו שלטים ברחבי הגן המפרטים את האלרגיות הספציפיות של הילד. אלו אפשרו את שילובו המוצלח והבטוח בגן. 

ייצוג מול וועדת ערר וביטוח לאומי

ייעוץ, הכנה וליווי לוועדות ערר ולערעורים מול ביטוח לאומי

וועדות ערר עובדות לפי נהלי ביטוח לאומי, שאמורים להיות ברורים ואחידים. עם זאת, בהרבה מקרים נשאלות בוועדות אלו שאלות שאינן בסמכות. כך לדוגמא, על מנת לקבל את הכרה באלרגיה כנכות, בנוהל ביטוח לאומי נאמר שעל הרופא להמליץ על תרופות מסוימות. 

במקרים מסוימים הוועדה מחליטה לבדוק האם התרופות נופקו על ידי בית המרקחת כדי להחליט האם להכיר בנכות, בדיקה שהיא חריגה מסמכותה של הוועדה. ייעוץ מקדים או ליווי על ידי עו"ד מנהלי הבקיא בתחום האלרגיות יכולה להגדיל את הסיכוי שלכם לקבל את אחוזי הנכות המגיעים לכם.

משרד קטן ▪️ בר-טל ▪️טלמור הוא ממשרדי עורכי הדין המובילים בישראל בתחום משפט מנהלי

הודות לתוצאות פורצות הדרך אותן משיג המשרד בתחום המנהלי ע"י מכתבים, עתירות מנהליות ועתירות לבג"ץ, הוא זכה להכרה ולדירוג תחת קטגוריה זו על ידי מדריך הדירוג לעורכי דין Duns100. 

משרדנו נבחר גם לאחד המשרדים המובילים בישראל בתחום בריאות ומדעי החיים, על ידי מדריך הדירוג לעורכי דין BDI Code. 

אנו גאים להכלל ברשימת העילית המצומצמת של המשרדים הבולטים בישראל בתחום זה, הודות לפעולותינו המשפטיות אל מול משרד הבריאות, ביטוח לאומי, משרד החינוך, הרשויות המקומיות ומול חברות המזון. 

איך נוח לך להתייעץ איתנו?

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך בנושא הזה:

עתירות מנהליות ומאבקים מנהליים מול משרד הבריאות

פרסומים מהתקשורת
משפט מנהלי​

משרד עו"ד קטן בר-טל טלמור מוביל מאבקים בתחום המשפט מנהלי ובעל התמחות מיוחדת בניהול מאבקים מנהליים מול משרדי ממשלה, גורמים שלטוניים ורשויות. כאן תוכלו לראות פרסומים

משפט מנהלי - עתירות מנהליות

משפט מנהלי

משפט מנהלי הוא תחום העוסק בסוגיות שבין האדם (וכן התאגיד) למול רשויות שלטון. ככלל, החלטות השלטון (ממשלה, כנסת, רשויות מקומיות, רשויות ציבוריות אחרות וכו') נתונות

ליצירת קשר איתנו:

דילוג לתוכן