שלחו לנו
וואטסאפ

פיטורים בהייטק: זכויות עובדי הייטק (מעודכן ל-2024)

אתם לפני פיטורים בהייטק או הייתם חלק מגל פיטורים ב- 2023 או ב-2024?
הכירו את הזכויות שלכם בנושאי שימוע, פיטורין, הכספים המגיעים לכם וזכותכם לתבוע אם פוטרתם שלא כדין:

  • אילו חוקים חלים עליכם אם אתם עובדים בחברה בינלאומית?
  • מה הזכויות שלכם בהליך שימוע ולפני פיטורים?
  • מתי מחזירים את הרכב והמחשב ומה קורה עם המידע האישי שלכם?
  • זכויות בנושא שכר, שעות נוספות, ימי מחלה וחופשה, קרנות, בונוסים ועמלות
  • סעיף 14 ופיצויי פיטורין
  • מה קורה עם האופציות והמניות?
  • אם פוטרת שלא כדין – כמה זמן אחרי אפשר לתבוע?
  • למה תביעת זכויות באופן עצמאי פחות כדאית כשההכנסה גבוהה?
Picture of עו"ד חן טלמור
עו"ד חן טלמור

עורך דין דיני עבודה ▪️ מומחה בייצוג מעסיקים ועובדים ▪️ שותף מייסד במשרד עורכי דין קטן, בר-טל, טלמור

שנת 2023 הסתיימה כששוק הייטק נמצא במצב לא פשוט. סקירות מהעולם מראות עליה של 59% בכמות מפוטרי ההייטק ועליה של 11% במספר חברות הייטק שנסגרו ב-2023 בהשוואה ל-2022.

עד תחילת מלחמת חרבות ברזל ראינו דמיון בין מגמות הפיטורים בחו"ל למגמות בארץ, אך עקב המלחמה והשיעורים הגבוהים של מילואמניקים מקרב אנשי ההייטק, התמונה השתנתה לשוק הלוקאלי החל מאוקטובר וגלי הפיטורים פחות מורגשים כאן מאז. גם אחרי שהמילואמניקים ישוחררו יעברו לפחות 30 ימים עד שנתחיל להרגיש את גלי הפיטורים בהייטק, כי על פי חוק אסור לפטר חייל מילואים בפרק הזמן של 30 יום לאחר שחזר משירות מילואים. 

הנה עובדה לא ידועה: בישראל כל מעסיק שמפטר מעל 10 עובדים מחויב להודיע על כך ללשכת התעסוקה. כתוצאה מכך, ברשימת חברות ההייטק שפיטרו עובדים בישראל בשנה האחרונה אפשר למצוא שמות מוכרים כגון סולאראדג', אמדוקס, מיקרוסופט, Meta (פייסבוק לשעבר), Amazon, HP ,Wix, 888, Houzz, Sentinel One, Playtika, Fiverr ועוד, כמו גם רשימה ארוכה של סטארטאפים קטנים. בארץ, אתר "לסטרטאפ" מציג את הרשימה המתעדכנת של חברות שבצעו קיצוצים בהייטק. 

פיטורים בהייטק - ניווט מהיר

אילו חוקי עבודה חלים על עובד הייטק בסניף הישראלי של חברה בינלאומית?

יש לא מעט חברות הייטק גלובליות שמפעילות מרכזי פיתוח במקומות שונים בעולם. על אף שלחברה שפועלת בישראל יכולה להיות מדיניות שנגזרת מסניף האם בחו"ל, כל עוד העובד חי בישראל ומקבל בה משכורת, חלים עליו חוקי העבודה של מדינת ישראל מבחינת גיוס, זכויות עובדים ופיטורי עובדים.

אל חוקי העבודה מתווספים סעיפים שנקבעו בהסכם העבודה, הנוגעים להתקשרות בין העובד והמעסיק ולזכויותיו של העובד בנושאי שכר, פיצויים וסיום התקשרות.

איך נראה הליך תקין של פיטורים בהייטק?


לצד החובה לנהל את ההליך לפי חוק, להליך פיטורים בהייטק יש מספר דגשים שייחודיים לו ונובעים מאופי העבודה בחברות מסוג זה:

אם פוטרת כי הסטארטאפ שבו עבדת נסגר, המוצר שהחברה פתחה לא הצליח, או המימון נגמר – מדובר בעילות לגיטימיות לגמרי לפיטורין. אבל אם פוטרת בשל עמדה או מעורבות פוליטית, מתוך ניסיון למנוע ממך לעמוד על הזכויות שלך, בשל מצבך הבריאותי (מחלה או הריון) או גילך, פוטרת שלא כדין ותוכל לתבוע על כך. עוד על פיטורין שלא כדין >>

כדאי לדעת: אם החברה בה עבדת נמכרה במסגרת אקזיט ופוטרת כתוצאה מכך, ייתכן שמדובר בפיטורין שלא כדין.  

אם הסכם העבודה כולל התייחסות לנושא עמידה ביעדים כתנאי לקבלת הבונוסים ולהשארות העובד בחברה, לא ניתן לזמן עובד לשיחת שימוע לפני שניתנה לו שיחת משוב ופרק זמן שבו יוכל לשפר את ביצועיו כפי שנקבע בהסכם עליו חתם מול המעסיק.

בהסכם העבודה אמורה להיות מוגדרת התקופה שבה עליך להראות שיפור בביצועים ועמידה ביעדים שנקבעו. בתקופה זו המעסיק אמור לספק לך את התנאים המיטביים להצלחה. אם במקום הוא מאיים עליך בפיטורים או מזמן אותך לשימוע, הוא אינו מתכוון לממש את מטרת הסעיף ולתת לך הזדמנות אמיתית להוכיח את עצמך. במקרה כזה אפשר לתבוע את המעסיק ומומלץ להתייעץ על כך עם עורך דין דיני עבודה. להרחבה על פיטורין שלא כדין >>

לכל עובד יש זכות לשימוע לפני פיטורין. בעבר חובת השימוע חלה רק על המגזר הציבורי אך פסקי דין של בתי הדין לעבודה הרחיבו את זכות זו גם למגזר הפרטי, וקבעו כי זכותו של העובד לשימוע עומדת גם כאשר מדובר במעסיק פרטי, ציבורי או דו מהותי. (ע"ע 1027/01, ע"ע 415/06)

אסור לפטר עובד ללא שימוע או להשאיר אותו באוויר ללא תשובה. אם מצאת את עצמך בסיטואציה כזו, החוק מאפשר לך לתבוע פיצוי בגובה מספר משכורות, ובמקרים מסויימים אף לדרוש מהמעסיק להחזיר אותך למקום העבודה.  קראו כיצד צריך להתבצע הליך שימוע לפני פיטורין >>

אם קבלת משכורת גלובלית ועבדת מעל לשנה בחברה, תקופת ההודעה המוקדמת שלך צריכה להיות 30 יום לפי החוק. בחברות טק רבות נותנים לעובד תקופת הודעה מוקדמת ארוכה יותר מזו שהמעסיק מחויב לה, בהתאם לסוג התפקיד ולסניוריטי.  

אחת הפרקטיקות הנפוצות בהייטק היא לחסום לעובדים את הסיסמאות והגישה למידע כבר בעת ההודעה על הפיטורין מטעמי אבטחת מידע ולשלוח אותם הביתה באופן מיידי. החוק מאפשר למעסיק לעשות זאת, אך חשוב לוודא שהזכויות שלך לא נפגעות בתהליך:

החוק מחייב את המעסיק למסור לך הודעה מוקדמת בכתב על פיטוריך. פרק הזמן עד הפיטורין מחושב לפי הוותק שצברת ובמהלכו המעסיק מחוייב לשלם את השכר שמגיע לך ולהפריש זכויות סוציאליות בהתאם. זכותו של המעסיק להחליט על הפסקת עבודתך בו במקום (חלף הודעה מוקדמת), אך עליו לשלם עבור תקופה זו במלואה.

החזרת ציוד – רכב וחומרה

אחת ההטבות המזוהות עם עובדי הייטק היא רכב ליסינג מטעם החברה. ברוב החברות הנוהג הוא לאפשר לעובד להשתמש ברכב עד סוף תקופת ההודעה המוקדמת. 

כאשר מדובר במחשבים, בטלפונים הסלולריים מטעם החברה ובציוד אלקטרוני שמאפשר גישה למידע, רוב החברות נוטות לדרוש אותו באופן מיידי עם סיום העסקתו בפועל של העובד מטעמי אבטחת מידע. המשמעות היא שעובדים שפוטרו לאלתר יידרשו להביא את הציוד שנמצא בביתם בהקדם המיידי ואלו שממשיכים לעבוד ולחפוף את מחליפיהם יידרשו להביא אותו עד לסיום תקופת ההודעה המוקדמת.

כמה מילים על פרטיות לפני החזרת הציוד והגישה למייל

רגע לפני החזרת הציוד זו הזדמנות להרהר בסוגיה שאולי הטרידה אותך אבל לא העזת לחשוב עליה יותר מדי קודם לכן: סוגיית הפרטיות והמעקבים אחרייך בסביבת העבודה עצמה ובימים שבהם עבדת מרחוק.

אם מקום העבודה השתמש באמצעי מעקב שחורגים מהדין (סריקה של האתרים שגלשת בהם, שליטה על מצלמת הרשת והמיקרופון שלך, ניטור ההקלדות ותנועות העכבר, הקלטת המסך, מעקב אחר תנועות העיניים או מעקב אחר מיקומך הפיזי), איסוף ושמירה של מידע לא רק עליך אלא גם על בני ביתך, שימוש לרעה במידע זה, העדר הסכמה שלך למעקב, וחוסר מידתיות בשימוש באמצעים אלו הם כולם עילה לתביעה.

אצל רובנו אפשר למצוא באימייל המשמש לצרכי עבודה גם לא מעט דברים אישיים. אנחנו מכניסים ליומן תורים לרופא ואסיפות הורים, מקבלים דיוור מאתרים שונים, שולחים מיילים אישיים וכן הלאה. בעוד שלמעסיק אסור לקרוא תכתובות פרטיות של עובד, הוא יכול על פי חוק לנטר את תיבת הדואר. ישנן מספר פסיקות כנגד מעסיקים שפעלו לאחר שקראו מיילים פרטיים שנשלחו על ידי עובדים, אך אין חקיקה מוסדרת בתחום. ואם יש לכם מיילים רגישים בתיבה – כדאי למחוק אותם במידה והדבר מתאפשר. עוד על פגיעה בפרטיות עובדים בעבודה מרחוק >>

סגירת חשבון : שכר, זכויות סוציאליות והפרשות לקרנות

כמעט כל הסכמי השכר בהייטק הם של שכר גלובלי. אבל העמידה ביעדים, השיחות מול ארה"ב והפגישות מרובות המשתתפים מחייבים להשאר שעות נוספות – והרבה מהן. חוק שעות עבודה ומנוחה מגדיר את זכאותו של עובד לתשלום עודף עבור עבודה מעבר לשעות הקבועות בהסכם העבודה. אם בכל חודש סיימת את מכסת השעות הנוספות הגלובליות ועבדת עשרות שעות נוספות ללא תשלום – מגיע לך פיצוי על כך לפי חוק. 

אם במהלך תקופת העבודה ספגת את השעות הנוספות כדי להיות Team Player, עכשיו, כשיש לך מכתב פיטורין ביד, זה הזמן לאסוף את התשלום שמגיע לך עבורן לפי חוק.

לימי מחלה ולימי חופשה שלא נוצלו יש שווי כספי אותו ניתן לפדות כאשר מחשבים את זכויותיך לאחר הפיטורין. בעוד שהכמות הממוצעת של ימי חופשה לעובדים 5 ימים בשבוע עומדת על 12 ימים בשנה ב-4 השנים הראשונות להעסקה ועולה עד ל-20, בהייטק נהוג לתת לעובדים יותר ימי חופשה. בנוסף להם, מגיעים לך עד 18 ימי מחלה בשנה. אם נשארו לך ימי חופשה, זכותך לקבל תמורה כספית עבורם.

ההפקדה לקרנות השתלמות, פנסיה וביטוח מנהלים ממשיכה גם בתקופת ההודעה המוקדמת. אבל אחרי שסיימת את עבודתך בחברה, חשוב לוודא שקיבלת מהמעסיק מכתב שמשחרר לחזקתך את הפנסיה שלך.

בחברות היי טק רבות יש תוכנית עמלות או פרמיות לעובדים. אותן תוספות שכר תקופתיות הן חלק מהשכר ומסווגות בתור "עמלות מכירה" שישולמו על רכיבי השכר וישתקפו בזכויות הסוציאליות שלך – חופשה, ימי מחלה, הפקדות לפנסיה ופיצויי פיטורין.

אם לא נקבע אחרת בהסכם השכר, המעסיק צריך להפריש בגינן גם לקרן ההשתלמות,ובמקרים מסוימים עמלות המכירה ישפיעו גם על חישוב תשלום גמול שעות נוספות.

לעמלות מכירה ולסוגים שונים של בונוסים יכולה להיות השפעה לא רק על השכר שלך, אלא על רכיבי הפיצויים והחסכונות שנצברו עבורך.עם קבלת הודעת הפיטורין מומלץ לבחון האם ניתנו לך כל הבונוסים והעמלות שמגיעים לך לפי ההסכם איתך?

אי מתן בונוסים שמגיעים לך או שינוי מודל הבונוסים לרעתך במהלך תקופת העבודה הם הרעת תנאים. ייתכן שלא דרשת אותם במהלך תקופת העבודה כדי לשמר את יחסי העבודה התקינים, אך כעת כשיש לך ביד מכתב פיטורים, אולי כדאי לדרוש גם אותם?

פיצויי פיטורין בהייטק

יש חברות הייטק שנותנות לעובדים שפוטרו מענקי הסתגלות או תשלומי פרידה (Separation Payments) כדי להקל עליהם בתקופה שלאחר הפיטורים. בחלק מהמקרים המענקים ניתנים בהתאם לחוזה העבודה בין העובד והחברה, ובאחרים בהתאם למצב החברה ולנסיבות שבהן קרו הפיטורים.

רוב הסכמי ההעסקה כיום בהיי-טק כוללים את סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים, לפיו המעסיק אינו נדרש לשלם פיצויים רטרואקטיבית על העלאות שכר, אם הפריש לקרן הפנסיה, ביטוח מנהלים או קופות גמל במהלך תקופת העבודה בשיעור של 8.33% בחודש.

ככלל, מומלץ שלא לפדות את פיצויי הפיטורים, שכן רכיב זה מקטין את הפנסיה העתידית של העובד. קיומו של סעיף 14 לחוק מקטין את האטרקטיביות של רכיב זה, אך מגדיל את הצבירה באופן כללי ומאפשר לעובד לקבל את הכספים שהופקדו בקופת הפיצויים גם אם התפטר ולכן יש לו יתרון משמעותי.

עובד זכאי לקבל פיצויי פיטורין אם פוטר לאחר שעבד באותו מקום עבודה 12 חודשי עבודה לפחות. סכום פיצויי הפיטורין הסטנדרטי הוא מכפלת השכר במספר שנות העבודה, אך ניתן לקבל פיצויים מוגדלים בהתאם להסכם ההעסקה או להסדר מול המעסיק.
להרחבה בנושא: פיצויי פיטורין >>

אופציות ומניות

אחת הסוגיות שמעסיקות אנשי הייטק עוסקת בסוגיית מימוש האופציות לאחר פיטורין. כאשר האופציות עוד לא Vested כי העובד פוטר לפני המועד להבשלתן, יש לו 90 יום להחליט האם לקנותן. השיקולים לקנייה הם שיקולי מס ושיקולים חשבונאיים, המערבים את מחיר המניה, מצב החברה והסיכוי שיקרה אקזיט בקרוב. בניגוד לחברות הייטק שבהן מדובר בהימור, בחברות נסחרות ניתן לעיתים להחליף אופציות שלא הבשילו בכאלו שכן, ולקבל כך סכום נאה לדרך.

תוכניות ESPP מאפשרות לעובד לרכוש מניות של החברה בהנחה של 5%-15% ביחס למחיר השוק. הרכישה מנוכה מהשכר של העובד ובעת הפיטורין ביכולתו לשמור בבעלותו כל מניה שנרכשה על ידו, וכל כסף שהושקע אך לא נעשה בו שימוש לרכישת מניות אמור להיות מוחזר לבעלותו.

אחד המודלים לתמרוץ עובדים בהייטק לטווח ארוך, הוא על ידי מתן מניות חסומות – מניות בלתי סחירות עד למועד הבשלתן, המזכות את בעליהן בדיבידנד בעת ההנפקה, רכישת החברה על ידי משקיע ובמקרים מסוימים גם במועד סיום ההעסקה. 

כמה זמן אחרי פיטורין אפשר לתבוע?

פיטורים מביאים איתם עומס רגשי, התעסקות בירוקרטית, ואת הצורך להתנתק מהכל או למהר ולחפש עבודה חדשה כתלות בדפוס האישיות שלך. גם כאשר אלו פיטורי הייטק עם כל ההטבות הנלוות להן, לרוב האנשים אין את הזמן והפניות הרגשית לעצור ולברר מיד לאחר מכן האם הם קבלו את הזכויות שלהם.

אבל גם אם לקחת זמן לנוח או לחפש את המשרה הבאה לא פספסת את המועד. החוק מאפשר לתבוע מהמעסיק הקודם את הזכויות שמגיעות לך, עד 7 שנים מהיום בו סיימת לעבוד בחברה, למעט במקרים ספציפיים בהם יש התיישנות קצרה יותר.

האם כדאי לפנות עצמאית במכתב למעסיק לפני שפונים לעו"ד?

אנשי הייטק אמנם ניחנו ביכולות גבוהות של איתור מידע ושימוש בכלים טכנולוגיים. ולכן נראה שאחד הפתרונות הפשוטים הם לחפש את  הזכויות שלך ברשת או להעזר בכלי AI כדוגמת ChatGPT לצורך כתיבת מכתב דרישה לפיצוי מהמעסיק.

אבל לפעמים מגיע לך פיצוי על עוול שנעשה לך מתוקף חוקים שונים או מתוקף פסיקה שהתעדכנה. עו"ד דיני עבודה שמכיר את החקיקה והפסיקה יודע בדיוק מה מגיע לך, ויכול לדרוש מהמעסיק זכויות ופיצויים שאפילו לא ידעת שמגיעים לך על פי חוק.

כדאי לדעת: תיקים רבים נסגרים במכתב למעסיק וללא מעורבות של בית המשפט. כמו כן, בתי המשפט רואים בעין יפה ניסיונות למיצוי הליכים משפטיים בטרם הפנייה אליהם.    

עו"ד דיני עבודה בהייטק שמדבר בשפה שלך

פיטורים בהייטק הם עניין מורכב שנוגע בזכויות רבות שלך. כל עוד עבדת, אולי ויתרת על חלק מהם או אפילו לא ידעת על קיומם, אבל עכשיו כשמגיע הזמן לעשות סדר ולסגור חשבון מול המעסיק, אין סיבה שלא ישלמו לך את כל מה שמגיע לך. 

למשרד עו"ד קטן בר-טל טלמור התמחות בייצוג עובדי הייטק בתביעות מול מעסיקים. כאשר אנו יושבים עם הייטקיסטים, הם שואלים אותנו – האם התביעה לא תפגע בסיכויים שלי להתקבל לעבודה הבאה? תביעה של זכויות היא כמו תביעת ביטוח רכב במקרה שמישהו אחר נכנס בך – האשם הוא לא בך, ובסך הכל דרשת כסף וזכויות שמגיעים לך. לכן גם אם התביעה תופיע ברשת, למה שמישהו יזקוף אותה כנגדך?

פנייה לבית המשפט היא לא הפתרון היחיד בארגז הכלים המשפטי שלנו. באפשרותנו להציע לך הליכים חלופיים כגון גישור או בוררות, בהם ינתנו הזכויות שמגיעות לך מבלי להשאיר חותם ברשת. בשיחה המשותפת נוכל לראות האם הם יתאימו גם למקרה שלך.

איך נוח לך להתייעץ איתנו?

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך בנושא הזה:

מתי אפשר לתבוע פיצויי פיטורים

פיצויי פיטורין

חוק פיצויי פיטורים מגדיר מי זכאי לקבל פיצויי פיטורים, איך מחשבים את גובה הפיצוי ובאילו תנאים ניתן לקיים הליך שלילת פיצויי פיטורין. תקנות פיצויי פיטורים

פיטורין שלא כדין

פיטורין שלא כדין

חוקי העבודה בישראל מגדירים שורה של מקרים בהם פיטורים של עובד יחשבו בתור פיטורין שלא כדין ומהווים עילה לתביעה. פיטורים מגדירים את סיום יחסי העבודה

שימוע לפי פיטורין במגזר ציבורי - חשיבות עו"ד דיני עבודה בתהליך

שימוע לפני פיטורים

שימוע לפני פיטורים או לפני שינוי תנאי העסקה מציע לעובד הזדמנות לנסות לשנות את דעתו של המעסיק ולהפוך את ההחלטה. החוק והפסיקה מגדירים מתי מגיעה לעובד זכות לקבל שיחת שימוע והאם אפשר לוותר עליה, כיצד ההליך צריך להתבצע ומה הפיצוי בגין פיטורין ללא שימוע.

ליצירת קשר איתנו:

דילוג לתוכן