שלחו לנו
וואטסאפ

ועדת חקירה: הכנה, ליווי משפטי וייצוג בוועדות חקירה

הכנה לקראת ועדת חקירה, ליווי משפטי וייצוג של אנשי ומפקדי כוחות הביטחון לקראת ועדות חקירה ותחקירים באירועי 7.10 – מלחמת חרבות ברזל

Picture of עו"ד גלעד בר-טל

עו"ד גלעד בר-טל

עורך דין מנהלי ▪️ הכנה וייצוג בוועדות חקירה ▪️ שותף מייסד במשרד עורכי דין קטן, בר-טל, טלמור

בימים אלו מתגברים הקולות הקוראים לערוך ועדת חקירה הבודקת את תפקוד הכוחות הלוחמים במהלך אירועי ה-7.10 ובמהלך מלחמת חרבות ברזל.

במלחמת חרבות ברזל קציני צבא, המשטרה ובכירי מערכת הבטחון, היו החומה המגינה של מדינת ישראל.
הם עמדו בפני אירועים מתפתחים וקבלו בזמן אמת ותחת אש כבדה החלטות בנוגע לחיי אנשים רבים  תוך ידיעה שאין ביכולתם להציל את כל המעורבים באירוע.

אמנם חלק מההחלטות שנתקבלו במלחמת חרבות ברזל חסרות תקדים ואינן מקובלות בשום סיטואציה אחרת, אבל הן היו הנכונות ביותר בנסיבות ההתרחשות שלהן ותחת המגבלות בהן פעלו אותם מפקדים.

כל עוד הלחימה היתה בשיאה, המפקדים קבלו גיבוי להחלטותיהם, אך מרגע שעברו מספר חודשים וההלם הציבורי שכך, קמו קריאות להקמת ועדות חקירה ולבחינת כל מקרה לגופו, ואלו מציירות מטרות על גבם של מפקדים וקצינים רבים.

ועדת חקירה: הכנה, ליווי משפטי וייצוג בוועדות חקירה - תוכן עניינים

אילו ועדות חקירה עשויות לקום בעקבות אירועי 7.10 ומלחמת חרבות ברזל?

ברמה המדינית תהיה ועדת חקירה שתחקור את אירועי ה-7.10 ותפקוד הגורמים השונים בהם. סביר להניח שתהיה חקירה של התנהלות החיילות השונים לפני ה-7.10, שמטרתה לבחון כיצד המתקפה התפספסה וכיצד כוחות הביטחון והמודיעין נתפסו כשהם אינם ערוכים לה.

בסמכות הממשלה להחליט האם תוקם ועדת חקירה ממלכתית או וועדת בדיקה ממשלתית. ההבדלים המשמעותיים בין הוועדות הם:

  • הרכב הוועדה: בועדת חקירה ממלכתית ההרכב נקבע על ידי נשיא בית המשפט העליון, בעוד שבועדת בדיקה ממשלתית הרכב הוועדה נקבע על ידי השר שממנה אותה. כמו כן, בראש ועדת חקירה ממלכתית יעמוד שופט (מכהן או בדימוס) בעוד שראש ועדת בדיקה ממשלתית יכול להגיע מתחומים שונים.

  • סמכות: ועדת חקירה ממלכתית נהנית מסמכויות רבות יותר מאלו שניתנו לועדת בדיקה ממשלתית – מנדט החקירה שלה רחב יותר, היא יכולה להוציא צווי חיפוש ולאסוף חומרי חקירה, לשלוח אזהרות לעדים ולנחקרים שעלולים להפגע מהמלצות הוועדה. ניתן להרחיב את הסמכויות של ועדת בדיקה ממשלתית כאשר העומד בראש הועדה הוא שופט בדימוס, אך אין לה את היכולת להחיל סנקציות, או לחייב עדים.

ברמה הצבאית תהיה חקירה של עשרות אלפי תלונות על טענות לטבח, התנהלות בניגוד לדיני צבא ומלחמה. מטרתן העיקרית של החקירות הללו היא למנוע את הסיכוי לפתיחת תביעות בבית הדין הפלילי בהאג נגד חיילי צה"ל על חשד לביצוע פשעי מלחמה, אבל כשהתקשורת מתחילה להעלות סימני שאלה בנוגע להחלטות שנתקבלו בלחימה, יהיה לחץ אדיר על הצבא, המשטרה וכוחות הבטחון לספק הסברים ותשובות.

יש מגוון של ועדות בדיקה וחקירה: תשאול על ידי קצין בודק, משטרה צבאית חוקרת (מצ"ח), קצין תלונות הציבור (קת"צ), מחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), היחידה לחקירות סוהרים, ועוד.

ועדת החקירה יכולה לטרגט אנשים ספציפים על בסיס תלונות, לסרוק יחידות שלמות, או לבחון סיטואציות ולאתר את המעורבים ומקבלי ההחלטות בהם. היא יכולה לבחון את הקצונה הגבוהה ומערך קבלת ההחלטות ברמה האסטרטגית, או את הקצונה הזוטרה והתפקוד שלה בשטח.

בסמכותה של ועדת חקירה לבדוק את האחריות האישית של הנחקר באירוע. כיוון שממצאי החקירה והמלצותיה עלולים להתפרסם בעיתונות, לפרסום יכולות להיות השלכות על המוניטין, העתיד המקצועי ושמו הטוב של הנחקר. ולכן חשוב להתכונן מראש לקראת ועדת חקירה ולהגיע בליווי עורך דין.

ועדת חקירה

איך מתכוננים לועדת חקירה?

הכנה לועדת חקירה לא נעשית לאחר קבלת הזימון אלא הרבה קודם לכן, משום שהוועדה תנסה לבחון את תהליך קבלת ההחלטות בזמן אמת ובזמנים שלאחריה.

ההכנה מתחילה לאחר שהאירוע קרה וככל הניתן עוד במהלכו. האירוע לא נגמר בהתרחשות העובדתית שלו אלא בניירת שמוגשת לאחריו, ויש חשיבות למסירת דיווחים ראשוניים ענייניים ומדוייקים.

במקרים רבים, גם אם הפעולה בוצעה לפי הנהלים, הקצין שנתן את ההוראה לא מתעד נכון מבחינה עובדתית את האירוע כתוצאה מהמעורבות הרגשית הגבוהה והלחץ שהוא נתון בו. וכאן מתחילה ההסתבכות. בהתייעצות מיידית (ואף טלפונית) עם עורך דין ניתן להבין מה חשוב לכתוב ומה חשוב לא לכתוב בדו"ח האירוע.

באחד המקרים שהגיעו למשרדנו, קבלנו טלפון מאיש משטרה שבצע ירי נגד אזרח. הוא הסביר לנו את הנסיבות בהן פעל, ואנו ליווינו אותו בזמן אמת, לרבות בכתיבה נכונה של דו"ח הפעולה וכיצד לפעול מול מח"ש (המחלקה לחקירות שוטרים) ומול הממונים עליו. הודות להדרכה שלנו, לא רק שלא ננקטו נגדו צעדים משמעתיים ולא נפתחה נגדו חקירת מח"ש, אלא הגורמים הפיקודיים אף העריכו את שיקול הדעת שהפעיל, ואף שבחו אותו על מעשיו.

אם קבלתם זימון לחקירה פלילית או משמעתית, או זימון לועדת חקירה – עו"ד יכול להדריך אתכם לפני. במידה והודיעו לכם כי אתם עלולים להפגע מהחקירה או תוצאותיה (לפי סעיף 15 לזכויות עדים בוועדה), אתם גם זכאים להופיע לפני הוועדה בליווי עורך דין.

עורך דין ועדת חקירה

ייצוג בועדת חקירה במשרד עו"ד קטן ▪ בר-טל ▪ טלמור

למשרד קטן ▪ בר-טל ▪ טלמור ניסיון עשיר בליווי משפטי ומקצועי של קצינים, חיילים, שוטרים, אנשי משמר הגבול, סוהרים, ומילואמניקים. כמשרד המתמחה בתחומי משפט מנהלי, דיני עבודה ופלילים אנו מאפשרים לאנשי כוחות הבטחון לעמוד על זכויותיהם במספר דרכים, בין השאר באמצעות ליווי וייצוג בהליכים משמעתיים או ועדות חקירה.  

אנו מאמינים בייעוץ משפטי מניעתי. במקום להתמודד עם ההשלכות אנו מאמינים כי קל יותר למנוע פתיחת חקירות מח"ש ומצ"ח, ולהתכונן מראש לקראת ועדות חקירה או ועדות משמעת ובכך לחסוך את ההשלכות הנלוות.

עו"ד גלעד יצחק בר-טל העומד בראש המחלקה, שרת במשטרת ישראל ובמשמר הגבול ומקיים שירות מילואים פעיל בפרקליטות הצבאית. הוא מכיר מבפנים את דרכי ההתנהלות של כוחות הבטחון ושל הפרקליטות, את הדרישה לקבל החלטות קשות תחת אש ואת חשיבות הגיבוי ללוחמים גם בתום הלחימה.

איך נוח לך להתייעץ איתנו?

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך בנושא הזה:

עו"ד גלעד יצחק בר-טל

עו"ד גלעד יצחק בר-טל

עו"ד גלעד יצחק בר-טל ▪️ שותף מייסד במשרד עורכי דין קטן, בר-טל, טלמור ▪️ עורך דין מנהלי ▪️ ניהול משברים משפטיים ▪️ ליטיגציה אזרחית ומסחרית

לקריאה »
עתירות מנהליות ומאבקים מנהליים מול משרד הבריאות

פרסומים מהתקשורת
משפט מנהלי​

משרד עו"ד קטן בר-טל טלמור מוביל מאבקים בתחום המשפט מנהלי ובעל התמחות מיוחדת בניהול מאבקים מנהליים מול משרדי ממשלה, גורמים שלטוניים ורשויות. כאן תוכלו לראות פרסומים

לקריאה »
משפט מנהלי - עתירות מנהליות

משפט מנהלי

משפט מנהלי הוא תחום העוסק בסוגיות שבין האדם (וכן התאגיד) למול רשויות שלטון. ככלל, החלטות השלטון (ממשלה, כנסת, רשויות מקומיות, רשויות ציבוריות אחרות וכו') נתונות

לקריאה »

ליצירת קשר איתנו:

דילוג לתוכן