שלחו לנו
וואטסאפ

פיצוי לעסקים - מלחמת חרבות ברזל

ב-9.11.23 התפרסם מתווה פיצויים לעסקים שנפגעו במלחמת חרבות ברזל. המתווה כולל פיצוי לעסקים בגין נזק ישיר  ומציע מספר מסלולי פיצוי בגין נזק עקיף בהתאם למיקומו של העסק,  היקפי פעילותו, ותחום עיסוקו.

מהניסיון שצברנו בעשר השנים בהם ייצגנו את רשות המסים אנו יכולים להעיד כי פקידי רשות המסים משתדלים לסייע לנפגעים ועושים רבות על מנת לתת פיצוי. חשוב להבין את המסלולים השונים ולבחור את הנכון עבורכם, להכיר את  האפשרות העומדת לרשותכם לקבל מקדמה, ולדעת כי גם במקרים גבוליים עומדים לרשותכם כלים לקבלת המענק  – החל ממכתב על ידי עורך דין מיסים, ועד הגשת השגה וערר על דחיית הבקשה. 

Picture of עו"ד שעיה קטן

עו"ד שעיה קטן

עורך דין מיסים ולטיגציה מסחרית ▪️ מומחה בייצוג מול רשויות המס ▪️ שותף מייסד במשרד עורכי דין קטן, בר-טל, טלמור

הגיוסים הנרחבים לצה"ל, סגירת מערכת החינוך, האיומים מצפון מצד חיזבאללה והחיים תחת איום מטחי רקטות הפכו את הפעלת העסק לבלתי אפשרית עבור בעלי עסקים רבים, עבור אחרים ההשלכות היו איבוד עסקאות או חוסר יכולת לעמוד ביעדים ובהתחייבוית בשל שינויים משמעותיים במצבת העובדים (עובדים שנפגעו, שנמצאים באבל, במילואים, עם הילדים בבית או בחל"ת).

בתאריך 9.11.23 אושר מתווה פיצוי לעסקים שנפגעו כתוצאה ממלחמת חרבות ברזל. המתווה כולל מספר חלקים ומתייחס לעסקים שחוו פגיעה כתוצאה של נזק ישיר או נזק עקיף וכן פגיעה כלכלית במחזור הפעילות המהווה סיכון להמשכיות העסק.

כדאי לדעת: עסקים שנפגעו נזק עקיף ומעוניינים להגיש תביעה בנושא, יכולים להגיש תביעה לקבלת מקדמות נובמבר-דצמבר עד לתאריך 31.1.24.  

פיצוי לעסקים חרבות ברזל - ניווט מהיר

פיצוי למעסיקים על תשלום שכר לעובדים שנעדרו מהעבודה

במלחמת חרבות ברזל עובדים רבים פונו מביתם בעקבות אירועי ה-7 באוקטובר ולאור החלטת הממשלה וכוחות הבטחון, והם אינם יכולים בשל כך להגיע למקום עבודתם.

מעסיק שהמשיך לשלם את שכרו של העובד, על אף העדרותו, זכאי לתבוע פיצוי על השכר ששולם לעובד. תקרת השכר המירבי המוגדר כפיצוי על פי החוק הוא 29,675 ש"ח (2.5 X השכר הממוצע במשק, העומד נכון לשנת 2023 על  11,870 ₪). 

כדאי לדעת: המעסיק זכאי לתבוע פיצוי גם אם העסק עצמו אינו ממוקם באזור שפונה. 

מענק חירום לחיילי מילואים

משרד הבטחון הקים קרן סיוע לחיילי מילואים שהכנסותיהם נפגעו והוצאותיהם עלו עקב גיוסם במלחמת חרבות ברזל.

הקרן מציעה סיוע של עד 40,000 ש"ח לעצמאים שגויסו ואינם זכאים לפיצויים לעצמאים לפי מתווה רשות המסים, וכן פיצוי בהתאם לדמי האבטלה הנהוגים בישראל למשרתי מילואים המתגוררים ועובדים בחו"ל שהגיעו לארץ על מנת להתגייס למלחמה ואינם מקבלים שכר בתקופה זו. 

הקרן מציעה פיצוי של עד 10,000 ש"ח על אבדן הכנסות כתוצאה מהגיוס למלחמה לבני זוג של מילואמניקים או אם שני בני הזוג מגוייסים – לקרובי המשפחה ששומרים עבורם על הילדים מתחת לגיל 14. 

מקדמות לבעלי עסקים על נזק עקיף - מעודכן לנובמבר-דצמבר

בעלי עסקים שעומדים בתנאי הזכאות של המסלול האדום או שהעסק שלהם נמצא בישוב ספר, זכאים למקדמה של עד 1,000,000 ₪.

ניתן להגיש בקשה למקדמה על נזק עקיף באתר רשות המיסים לחודשים נובמבר-דצמבר על פגיעה מוערכת בהכנסות בשיעור של 20-70%.


סכום זה ינוכה מהפיצוי העתידי לו יהיו זכאים מקבלי המקדמה. את בקשת המקדמה ניתן לבקש על חשבון נזק עקיף עתידי ולפני הגשת תביעת פיצויים בנושא. עסקים שנדרשים לפיצוי גבוה יותר, יכולים לפנות אל רשות המיסים באמצעות פניה מקוונת באזור האישי. 

את הבקשה עבור מקדמת נובמבר-דצמבר ניתן להגיש עד 31.1.2024.

מסלולי פיצויים לעסקים בגין נזק עקיף

רשות המסים הגדירה מתווה פיצויים לעסקים שמטרתו לפצות על נזק עקיף מנזקי המלחמה. מתווה זה כולל מספר מסלולי פיצוי ומבוסס על ירידה במחזורי הפעילות בעסק.

📌 המסלול האדום

פיצוי על הפסדים הנובעים מהפסקת פעילות, נזק למלאי שהתקלקל, פיצוי למעסיקים בגין העדרות עובדים בשל הוראות פיקוד העורף ופגיעה ברווחים עקב מלחמת חרבות ברזל.

המסלול האדום שאינו מגדיר תקרת פיצוי, מיועד לעסקים שחוו הפסקת פעילות  ממושכת ומקום פעילותם העסקית נמצא בטווח 7 ק"מ מעזה או 9 ק"מ מגבול לבנון או ברשימת הישובים המזכים (ישובי ספר) לפי סעיף 35 לחוק חוק מס רכוש וקרן פיצויים:

אביבים, אביעזר, אבירם, אבן מנחם, אבני איתן, אבשלום, אדמית, אדרת, אוהד, אור הגנוז, אור הנר, אורטל, אחוזת שושנה, איבים, אייל, איילות, אילון, אלומות, אלוני הבשן, אלי על (אליעד), אלקוש, אלרום, אמציה, אני עם, אפיק, אפיקים, ארז,אשדות יעקב (איחוד), אשדות יעקב (מאוחד), אשקלון, באר צופר, בארי, בחן, בית ג׳אן, בית הלל, בית זרע, בית יוסף, בן־עמי, בצת, בר יוחאי, ברעם, ג׳ורדיה, ג׳יש (גוש חלב), גבים, גבעת יואב, גבעת עוז, גברעם,גדות, גונן, גורן, געתון, גרופית, גרנות הגליל, גשור, גשר, גשר הזיו, דגניה א׳, דגניה ב׳, דובב, דישון, דלתון, דן, דפנה, דקל, האון, הגושרים, הילה, הר אודם, הר עמשא, זיקים, זמרת, זרעית, חולית, חוסן, חורפיש, חורשים, חמדיה, חניתה, חצבה, חריש, טירת צבי, יבול, יד חנה, יד מרדכי, יהל, יוטבתה, יונתן, יחיעם, יכיני, יסוד המעלה, יערה, יפתח, יראון, ירדנה, ירחיב, ישע, יתר, כברי, כיסופים, כמהין, כנף, כנרת (מושב), כנרת (קיבוץ), כפר בלום, כפר גלעדי, כפר חרוב, כפר יובל, כפר מימון, כפר סולד, כפר עזה, כפר רופין, כפר רות, כרם בן זמרה, כרם שלום, כרמיה, כרמים, להב, להבות הבשן, לימן, מבוא ביתר, מבוא חמה, מבטחים, מבקיעים, מג׳דל שמס, מגל, מגן, מגן שאול, מטולה, מטע, מי־עמי, מיצר, מירב, מירון, מלכיה, מנות, מנחמיה, מנרה, מסדה, מסילות, מסעדה, מעגן, מעוז חיים, מעונה, מעיליה, מעין ברוך, מעלה גלבוע, מעלה גמלא, מעלה החמישה, מעלות, מפלסים, מצובה, מצר, מרגליות, מרום גולן, משגב עם, מתת, נאות גולן, נאות כיכר, נאות מרדכי, נהריה, נוב, נוה אור, נוה אטיב, נוה איתן, נווה זיו, נחושה, נחל עוז, נטועה, נטור, ניצני סיני, ניצני עוז, ניר אליהו, ניר דוד, ניר יצחק, ניר עוז, ניר עם, נירים, נמרוד, נתיב העשרה, סאסא, סופה, סמר, סעד, סער, ספסופה, ע׳ג׳ר, עבדון, עברון, עידן, עין גב, עין גדי, עין הבשור, עין הנציב, עין השלושה, עין זיוון, עין זיתים, עין חצבה, עין יהב, עין יעקב, עין קינייא, עין תמר, עיר אובות, עלומים, עלמה, עמי עוז, עמיר, ערב אל־ערמשה (ערמשה), פאסוטה, פארן, פקיעין, פקיעין החדשה, פרי־גן, צבעון, צופר, צור נתן, צוריאל, קדיתא, קדמת צבי, קטורה, קלע, קרית שמונה, קשת, ראש הנקרה, רוגלית, רויה, רחוב, ריחניה, רמות, רמות נפתלי, רמת מגשימים, רס־און, רעים, רשפים, שאר ישוב, שדה אברהם, שדה אליהו, שדה אליעזר, שדה נחום, שדה נחמיה, שדה ניצן, שדה תרומות, שדרות, שובה, שומרה, שומריה, שוקדה, שטח אכזיב, שילת, שלוחות, שלומי, שלומית, שמיר, שניר, שעל, שער אפרים, שער הגולן, שקף, שתולה, תושיה, תל קציר, תל תאומים, תלמי אליהו,
תלמי יוסף, תקומה

📌 מסלול פיצוי יישובי אזור מיוחד

מסלול פיצוי מוגדל המציע פיצוי של של עד 2.5 מיליון ש"ח ומתבסס על ירידה במחזורים ועל פיצוי בגין רכיב הוצאות שכר של 520 ש"ח ליום.

לעסקים הפועלים מתוך ישובים שנמצאים עד 40 ק"מ מהגבול עם עזה, במיקומים רגישים בצפון, או שהוגדרו בתור "יישובי אזור מיוחד" וכן מספר ישובים דרוזים

מערב הנגב, מרכז הנגב, מערב לכיש, לכיש, נהריה, באר שבע, אשדוד, נתיבות, אופקים, כסרא, סמיע, ינואח, ג'ת. 

📌ירידה בהכנסות / מחזורים

איזה פיצוי מוצע במסלול זה?
המדינה מציעה מענק המשכיות לעסקים שהמחזור העסקי שלהם נפגע במלחמת חרבות ברזל. המענק מחושב באופן שונה עבור עסקים קטנים ועסקים גדולים.

מה נחשב בתור מחזור עסקי?
ההכנסות הגולמיות של העסק ללא הפחתת ההוצאות, כפי שדווחו למנהל מס ערך מוסף.

כיצד מוגדרת פגיעה במחזור העסקי?
ירידה של לפחות 12.5% בחודש או 25% בחודשיים בהיקף ההכנסות בהשוואה להיקף הפעילות בחודשים אלו בשנה הקודמת מזכה בפיצוי.

מענק המשכיות ופיצוי לעסקים קטנים

בעלי עסקים שבשנת 2022 מחזור הפעילות השנתי שלהם נע בין 12,000-300,000 ₪, וחוו ירידה של 25% בעסקאות אוקטובר-נובמבר בהשוואה לשנה הקודמת, יהיו זכאים למענק המשכיות עסקית שינתן מדי חודש בהתאם להיקף הפגיעה בעסק:

גובה המענק לעסק בעל מחזור נמוך מהגדרת המס עבור עוסק פטור:  

מחזור שנתיגובה המענק
עד 50,000 ₪1,750 ₪
50,001-90,000 ₪3,150 ₪
90,001 -107,000 ₪4,200 ₪

גובה המענק לעוסק מורשה או חברה בע"מ:

מחזור שנתי/ אחוז הירידה12.5-20%20-30%30-40%40%+
107,001-150,000 ₪2,650 ₪3,975 ₪6,360 ₪7,950 ₪
150,001-200,000 ₪3,125 ₪4,687.5 ₪7,500 ₪9,375 ₪
200,001-250,000 ₪4,000 ₪6,000 ₪9,600 ₪12,000 ₪
250,001-300,000 ₪4,675 ₪7,013 ₪11,220 ₪14,025 ₪

פיצוי לעסקים עם מחזור עסקי גדול מ-300,000 ₪

בעלי עסקים שהמחזור העסקי שלהם נע בין 300 אלף ₪ לבין 400 מיליון ₪ זכאים אף הם למענק המשכיות. המענק כולל רכיב פיצוי על שיעור הירידה בהכנסות ורכיב פיצוי על הוצאות השכר של המעסיק.

חישוב רכיב פיצוי ירידה בהכנסות:

שיעור הפגיעה
דו חודשי (חד חודשי)
אחוז המענק
25-40% (12.5-20%)7%
40-60% (20-30%)11%
60-80% (30-40%)15%
80-100% (40-50%)22%

חישוב רכיב פיצוי שכר:

לצורך חישוב פיצוי השכר יחושב הנמוך מבין השניים עבור חודש אוקטובר:

{75% X משכורות אוק'}  או 
{מס' העובדים שקבלו שכר X השכר הממוצע במשק עבור אוק'}

גובה מענק רכיב השכר יהיה: שיעור הירידה בעסקאות X 1.25 X התוצאה שהתקבלה

📌 מתווה פיצוי וסיוע לענף החקלאות

איזה פיצוי מוצע במסלול זה?
מענק בגין הפסדים בגין נזקים לשטחים חקלאיים בשל אי עבודה בהם לאור המצב הביטחוני.

שיעור הפגיעה (רבעוני)אחוז המענק
25-40%15%
40-60%23.5%
60-80%31%
80-100%47%

איך יחושבו ההפסדים?
חישוב הפרש המחזורים בין השנה הנוכחית לשנה הקודמת יהיה לפי הרבעון של ספטמבר עד דצמבר.

לאילו חקלאים המתווה מיועד?

חקלאים מיישובי ספר, מאזור הצפון בטווח של עד 9 ק"מ מהגבול, ומאזור הדרום באזורים המסומנים בכתום במפת פיקוד העורף זכאים לפיצוי לפי "המסלול האדום".

ייקבע מתווה ירוק לחקלאים מהדרום עד 40 ק"מ מעזה שאינם בשטח הכתום ומתווה מיוחד עבור חקלאים בשאר אזורי הארץ.

תביעות נזק עקיף ופיצויים לעסקים גבוליים

בזמני משבר ומלחמה יש ברשות המיסים נכונות לפעול לפנים משורת הדין ולסייע לאנשים שנפגעו, אך כיוון שהנהלים מחייבים את עובדי המשרד, חשוב לתת להם את כל ההזדמנויות שיאפשרו זאת.

אם הנתונים היבשים מראים שאתם לא עומדים בתנאים לפיצוי עבור נזק עקיף, אבל העסק שלכם נפגע כתוצאה מהמלחמה ואתם צריכים את הפיצוי כדי להמשיך להעסיק את העובדים, לממן פרויקטים חדשים ולאפשר מרווח נשימה, מומלץ לכם להגיש את הבקשה בליווי איש מקצוע כך שתבחן באופן פרטני ומקל ותגדיל את הסיכוי שלכם לקבל את הפיצוי. 

כדאי גם לדעת כי הכרה בנזקים על רקע לאומני יכולה להקל לבעל העסק ולעובדיו לקבל זכויות נוספות, למשל הכרה מביטוח לאומי על טראומות נפשיות.

עסקים המנהלים סניפים כיחידות רווח נפרדות

עסק המפעיל מספר סניפים ומנהל יחידות רווח והכנסות נפרדות לכל סניף, זכאי לפיצוי רק עבור הסניפים הנכללים ברשימת הזכאויות.

אבל במקרים בהם הפגיעה בפעילות בסניפים אלו השפיעה על הרווחיות הכללית של העסק, הגשת תביעה באמצעות גורם שהוא מומחה בעניין תוכל להציג זאת לרשות המסים ולשנות את גובה הפיצוי שיחושב עבורכם. 

חברות הממוקמות בישובים הסמוכים לקו הפיצוי

ההחלטה אילו ישובים ייכללו ברשימת הישובים המפוצים ואלו לא היא החלטה כלכלית בעיקרה, אך יש בה מידה של שרירותיות. לעיתים מוחסרים מהרשימה ישובים שכנים, דבר שיוצר פערי פיצוי של עד מאות אלפי שקלים ויותר.

אם אתם נמצאים בישוב שצמוד לישובים שנכללו באחד המסלולים, אך לא נהנה מאותן הטבות, ניתן לפנות בתביעה פרטנית בליווי משפטי לרשות המיסים, להוכיח את היקף הפגיעה הדומה גם בעסק שלכם ולדרוש פיצוי דומה. 

עיוות חשבונאי מפריע להציג ירידה בהכנסות

אחת הבעיות שמונעות מבעלי עסקים לקבל את הפיצוי שמגיע להם היא בעיית השוטף פלוס. באוקטובר הם פודים חשבוניות עבור עבודות גדולות שנעשו בחודשי הקיץ, ההכנסות שלהם קופצות מלאכותית ואינן משקפות את הפגיעה האמיתית בהיקפי ההעבודה וההכנסות שלהם. 

במקרים כאלו מומלץ שלא להגיש את התביעה לפיצוי על נזק עקיף לבד, אלא לצרף אליה מכתב מעו"ד מיסים המנמק את הסיטואציה ומסביר מדוע אין לכלול את התשלומים הללו בחישוב. 

הגשת תביעת פיצויים על נזק עקיף

ניתן להגיש תביעה בגין נזק עקיף באופן מקוון בהתאם להנחיות רשות המיסים.

יש ליידע על הנזק תוך שבועיים מהיווצרותו ולהגיש את התביעה תוך 3 חודשים.

בעל עסק המבקש פיצויים על נזק עקיף עקב פעולות איבה, אינו יכול להגיש תביעה במספר מסלולים, גם אם הוא עונה לתנאים של יותר ממסלול אחד. עליו לבחור נכון את המסלול ואת אופי הפיצויי הנכונים עבורו מבין האופציות הפתוחות בפניו. 

אם בקשת הפיצויים נדחתה, במלואה או בחלקה, ניתן להגיש עליה השגה תוך 60 ימים מקבלת ההחלטה. אם הגשת ההשגה לא הביאה לשינוי התוצאה, ניתן להגיש עליה ערר לועדת הערר, תוך 30 יום מיום קבלת ההחלטה.  

כמי שייצגו במשך עשור את רשות המסים, נוכל להעיד כי וועדות הערר שמורכבת בעיקר מאנשי מקצוע, בוחנות הדברים לגופם ולעומקם. כאשר מדובר במקרים גבוליים בהם ניתן להוכיח הצדקה לכך, הן מעניקות פיצויים לנפגעים ולכן כדאי לגשת לערכאות הבאות. 

השגה וערר הן פרוצדורות מנהליות, ולכן מומלץ לגשת אליהן בליווי עורך דין מנהלי ועורך דין מסים. הגשת הערר אינה כרוכה בתשלום אגרה, ושכר טרחת עורך דין נתון להסכמת הצדדים ונגזר מגובה הפיצוי המושג.

פיצוי על נזק ישיר שנגרם לעסק

רשות המיסים מפעילה קרן פיצויים ייעודית שנועדה לפצות את מי שנפגע במלחמת חרבות ברזל ובתקיפות שהמניע להן לאומני או גזעני. בעלי עסקים מרחבי הארץ שהעסק שלהם חווה פגיעה על ידי טילים או רקטות, או פגיעות על רקע לאומני (כמו במקרה של שריפת חנות האופניים בטייבה), יכולים לתבוע.

ככלל, המדינה מפצה את בעל העסק על מלוא הנזק הישיר, בהתאם להערכת שמאי מטעמה. הפיצוי כולל את הערכת השווי של הציוד והמלאי שנפגעו, אך אינו כולל פיצוי על מזומן או המחאות שנגנבו או נהרסו באירוע.

מגישים הודעה על הנזק למס רכוש. אם לא מתקבל פיצוי או הודעה על פיצוי על הנזק, מגישים תביעה מקוונת באתר רשות המיסים. ניתן להגיש תביעה עד חודש מהמועד בו קרה הנזק הישיר.

חשוב לדעת: בין הדיווח לרשות המיסים להגעת השמאי לעסק אסור לפנות ממנו חפצים הנמצאים בו מבלי לתאם זאת מול רשות המסים.

משרד קטן, בר-טל, טלמור לרשותכם

עו"ד שעיה קטן הוא שותף מייסד במשרד קטן בר-טל טלמור וראש תחום משפט מסחרי ומיסוי.

כמי שעבד עם רשות המיסים וייצג אותה במשך שנים, לעו"ד קטן היכרות מעמיקה עם אופן פעולתה. בהיותו עורך דין מוביל בתחומי משפט מסחרי ומיסים, הוא בעל ניסיון רב בייעוץ בנושאי פיצויים ומענקים לעסקים, הגשת תביעות והשגות מול רשויות המס וייצוג בוועדות ערר.

איך נוח לך להתייעץ איתנו?

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך בנושא הזה:

חופשה ללא תשלום - נוהל הוצאת עובד אל חל"ת בזמן מלחמה

חל"ת – חופשה ללא תשלום

חל"ת (חופשה ללא תשלום) בזמן מלחמה חופשה ללא תשלום (חל"ת) היא פתרון ביוזמתו של העובד או המעסיק למגוון מצבים. קראו מה אומרים דיני העבודה בנוגע

ליצירת קשר איתנו:

דילוג לתוכן